Routery Welotec TK500

W 2017 roku ofertę routerów Welotec powiększamy o nową rodzinę – jednostki oznaczone jako TK500. Nowy model to kompromis między prostotą konfiguracji routerów TK700 a prędkościami dostępnymi w TK800. Nowe rozwiązania technologiczne pozwoliły na osiągnięcie ceny niższej niż modele o podobnej funkcjonalności z rodziny TK700!

Routery TK500 są dostępne w wersji 3G (HSDPA, HSUPA, HSPA) oraz w wersji wspierającej technologię LTE. Technologia LTE oprócz zwiększenia prędkości pozwala znacząco zmniejszyć opóźnienie komunikacyjne (zwiększa to responsywność sieci), a także zapewnia większą stabilność połą- czenia dzięki zwiększonej odporności na zakłócenia oraz zwiększonej pojemności komórki sieci. Oczywiście routery wspierają też starszą technologię 2G (GPRS, EDGE).

Welotec TK500

Najważniejszą cechą przesyłowych rozwiązań komunikacyjnych opartych o sieci komórkowe jest stabilność połą- czenia z siecią oferowaną przez operatora. Routery TK500, podobnie jak ich starsi bracia, mają wbudowane dwa mechanizmy testowania połączenia. Pierwszy, niskopoziomowy, sprawdza czy możliwa jest komunikacja z serwerem udostępniającym połączenie od strony operatora (PPP LCP echo). Drugi mechanizm testuje poprawność działania samego łącza poprzez wysyłanie ramek testujących (ICMP ping) pod wskazany adres IP. Zapewnia to szybką reakcję routera na utratę połączenia i sprawne jego przywrócenie. W znakomitej większości wypadków całe zdarzenie odbywa się bez jego zauważenia przez Użytkownika.

Routery są wyposażone w pięć złącz Ethernet, w tym jedno może pracować jako port typu WAN. Dodatkowo router TK505L-W jest wyposażony w moduł Wi-Fi umożliwiający podłączenie dodatkowych urządzeń. Wspiera on technologię IEEE 802.11n – maksymalna prędkość transmisji to 300 Mb/s.

Podstawowe cechy routera TK515L:

 • 5-cio zakresowy modem GSM/GPRS/EDGE/UMTS/ HSDPA/HSUPA/HSPA+/LTE z funkcją automatycznego nawiązywania i przywracania sesji
 • Pięć izolowanych galwanicznie portów Ethernet 10/100 Mb/s, RJ45, Auto MDI/MDIX
 • Port RS-232/485
 • Zegar czasu rzeczywistego
 • Watchdog sprzętowy i programowy
 • Protokoły szeregowe: ModbusTCP/RTU, Transparent TCP Connection, Virtual COM port
 • Protokoły sieciowe: ICMP, IP, TCP, UDP, DHCP, PPP, ARP, Telnet, DNS, SSH, VRRP, HTTP, HTTPS, NTP, SMTP
 • Funkcje sieciowe: routing, testowanie połączenia, NAT, PAT, mapowanie wirtualnych adresów IP, DDNS (DynDNS), VRRP
 • Zabezpieczenia: IPsec, OpenVPN, GRE, PPTP, L2TP, autentykacja (hasło, certyfikat), firewall, kontrola dostępu (reguły dla protokołów TCP, UDP i pakietów ICMP), filtrowanie adresów MAC, przekierowywanie portów, strefa zdemilitaryzowana (DMZ)
 • metalowa obudowa, IP30
 • montaż na szynie DIN, rozłączalne listwy zaciskowe
 • zasilanie 12-24 VDC

Routery pozwalają również na zestawianie tuneli VPN (Virtual Private Network – wirtualne sieci prywatne – to połączenia typu punkt-punkt przez sieć prywatną lub sieć publiczną, taką jak Internet), które pozwalają na bezpieczną transmisję danych poprzez sieć komórkową. Urządzenia po obu stronach tunelu nie są widoczne z sieci, przez którą tunel jest przeprowadzony, same też nie mają dostępu do adresów spoza tunelu. Takie rozwią- zania pozwalają w sposób bezpieczny i bezproblemowy przeprowadzać komunikację z oddalonymi urządzeniami, np. rekonfigurację sterowników PLC, czy monitorować bankomat. Routery wspierają następujące protokoły tunelowania: IPsec, OpenVPN i GRE.

Routery TK500 wyposażone są w port szeregowy RS-232/ 485. Można go wykorzystać do współpracy z zewnętrznym serwerem wirtualnych portów COM, co pozwala na zdalną obsługę urządzeń starszego typu oraz takich, w których producent nie przewidział zdalnej obsługi. Dodatkowo mogą być wykorzystane do komunikacji z urządzeniami wspierającymi protokół ModbusRTU – router potrafi dokonać automatycznej translacji ModbusRTU na ModbusTCP tak, że urządzenia komunikujące się poprzez port szeregowy są widoczne w sieci jako urządzenia ModbusTCP.

Obudowa TK500 jest bardziej kompaktowa niż TK700, czy TK800, dzięki czemu wymaga mniej miejsca w szafce. Jest to solidna, metalowa konstrukcja o IP30 umożliwiająca montaż na szynie DIN i, przy pomocy specjalnego wieszaka, bezpośrednio do płaskiej powierzchni z wykorzystaniem śrub lub wkrętów.

Welotec TK500 - tabela