MT-CPV – inteligentny zasilacz z podtrzymaniem akumulatorowym

MT-CPV jest zasilaczem o wyjściowym napięciu znamionowym 3,6 V, przeznaczonym do zasilania bateryjnych modułów telemetrycznych, przystosowanym do współpracy z panelami słonecznymi systemu 12 V (dającymi w punkcie mocy maksymalnej napięcie ok. 17 V).

Energia z baterii słonecznej jest gromadzona w akumulatorze litowo – jonowym. Zestaw zasilacza i akumulatora, umieszcza się wewnątrz modułu telemetrycznego. Napięcie z akumulatora, podawane jest na wejście zasilające modułu (poprzez bezpiecznik topikowy).

Dla zwiększenia sprawności pozyskiwania energii, w zasilaczu zastosowano sterowany procesorem układ śledzenia punktu mocy maksymalnej baterii słonecznej (MPPT – Maximum Power Point Tracking).

Zamiast baterii słonecznej, jako źródło energii dla zasilacza, może być użyta prądnica wiatrowa, zasilacz sieciowy, akumulator samochodowy, zestaw baterii alkalicznych itp., pod warunkiem, że na wejście zasilacza dostarczane jest napięcie stałe, w granicach 7,5 – 30 V.

Zasilacz ma 2 informacyjne wyjścia binarne: QA i QV.
Wyjście QA informuje o ładunku, jaki został pobrany z wejścia zasilającego +VIN; liczba impulsów jest proporcjonalna do wielkości tego ładunku.
Częstotliwość na wyjściu QV, informuje o napięciu między zaciskami +VIN a -VIN.

Dane techniczne

Lp. Parametr Wartość
1. Wymiary 60 mm x 56 mm x 15 mm
2. Mocowanie Wewnątrz obudowy modułu MT-713
3. Napięcie zasilające VIN 7,5 V – 30 V, napięcia stałego
4. Sprawność zasilacza ~ 70 %
5. Typ akumulatora Litowo – jonowy 3,6 V
6. Maksymalny prąd ładowania akumulatora 0,7 A
7. Końcowe napięcie ładowania akumulatora 4,15 V
8. Prąd pobierany przez MT-CPV z akumulatora, przy braku zasilania zewnętrznego < 100 µA