Wysyłanie powiadomień e-mail z MT-151

Moduł MT-151 z wersją oprogramowania firmware 2.04.01 uzyskał możliwość wysyłania wiadomości e-mail. Implementacja tej funkcjonalności w module pozwala na wysyłanie tekstowych wiadomości z wykorzystaniem zewnętrznego serwera SMTP.

Serwer powinien pozwalać na wysyłanie nieszyfrowanych wiadomości. Treść wiadomości może zawierać dowolne znaki w kodzie UTF8, w tym polskie „ogonki”, ale też litery z alfabetu arabskiego, greckiego, perskiego, czy cyrylicy. Treść można wzbogacić o elementy dynamiczne, o wartości zależnej od stanu modułu, jak: pomiary wejść analogowych, stany wejść binarnych, poziom sygnału, stempel czasowy i inne.

email-151-artykul-0Pierwszym krokiem jest zapewnienie dostępu z modułu do serwera SMTP umożliwiającego komunikację bez konieczności korzystania z szyfrowania i protokołów SSL/TLS. Dla kart pracujących w sieci Internet polecamy skorzystanie z usługi oferowanej na stronie SMTP2GO. com (1000 wiadomości e-mail na miesiąc za darmo).

Jeżeli moduł ma już skonfigurowane połączenie z APN (siecią 2G/3G) można przystąpić do dodania obsługi serwera SMTP – wymagane jest uruchomienie usługi (parametr Wykorzystanie e-mail (SMTP) należy ustawić na TAK) oraz podanie adresu serwera SMTP (Adres serwera SMTP), jego portu (Port serwera SMTP), metody autoryzacji (Autoryzacja SMTP), a także nazwy użytkownika (Nazwa użytkownika) i hasła (Hasło) potrzebnego do zalogowania się do serwera SMTP.

email-151-artykul-2Następnym krokiem jest dodanie zdarzenia wyzwalającego wysyłkę wiadomości e-mail. Dla testu najlepsze jest wejście, którego stan możemy łatwo zmieniać, np.: wejście binarne.

email-151-artykul-3-1email-151-artykul-3-2

Ostatnim elementem konfiguracji jest definicja reguły wysyłającej e-mail. Sprowadza się to do wyboru skonfigurowanego w poprzednim kroku zdarzenia jako nastawy parametru (Zdarzenie wyzwalające), wskazanie typu wiadomości (Odbiorca typ) jako e-mail, wskazanie adresu odbiorcy (Adres odbiorcy) oraz tytułu i treści wiadomości.

W treści wiadomości można używać znaków zawartych w kodowaniu UTF8 oraz poleceń SNCS pozwalających na umieszczenie treści dynamicznych i znaków specjalnych (np. znak nowej linii). Więcej szczegółów odnośnie do SNCS można znaleźć w dokumentacji MT-151 LED i MT-151 HMI.

email-151-artykul-3-3W przykładzie powyżej wykorzystano tekst: Dzień dobry,#CRNastąpiła zmiana stanu wejścia I1. Wejście jest teraz #TXT(IB272+1).#CR#DATE #TIME, który po zmianie stanu I1 wysyła różną treść, w zależności od stanu tego wejścia:

Dla zmiany stanu logicznego I1 z „0” na „1”

email-151-artykul-szary-1Dla zmiany stanu logicznego I1 z „1” na „0”

email-151-artykul-szary-2W oparciu o powyższy przykład możecie Państwo zbudować własne powiadomienia e-mail rozszerzając funkcjonalność już istniejących systemów lub oferując dodatkową funkcjonalność w nowych wdrożeniach. Zachęcamy także do kontaktu z naszym działem wsparcia technicznego.

Więcej na temat MT-151 HMI v2

Więcej na temat MT-151 LED v2